Automoderated users, Extended confirmed users
10,561
edits
(fix) |
(Improved: Table / References.) |
||
Line 2: | Line 2: | ||
==Version history== | ==Version history== | ||
{| class="wikitable" style="width: 100%" | |||
|- | |||
|- | |||
! Version | |||
! Codename | |||
! Release date | |||
! Kernel | |||
! GNOME | |||
|- | |||
|[[Fedora 1|Fedora Core 1]] | |||
|Yarrow | |||
|2003-11-05 | |||
|2.4.22 | |||
|2.4 | |||
|- | |||
|[[Fedora 2|Fedora Core 2]] | |||
|Tettnang | |||
|2004-05-18 | |||
|2.6.5 | |||
|2.6 | |||
|- | |||
|[[Fedora 3|Fedora Core 3]] | |||
|Heidelberg | |||
|2004-11-08 | |||
|2.6.9 | |||
|2.8 | |||
|- | |||
|[[Fedora 4|Fedora Core 4]] | |||
|Stentz | |||
|2005-06-13 | |||
|2.6.11 | |||
|2.10 | |||
|- | |||
|[[Fedora 5|Fedora Core 5]] | |||
|Bordeaux | |||
|2006-03-20 | |||
|2.6.15 | |||
|2.14 | |||
|- | |||
|[[Fedora 6|Fedora Core 6]] | |||
|Zod | |||
|2006-10-24 | |||
|2.6.18 | |||
|2.16 | |||
|- | |||
|[[Fedora 7]] | |||
|Moonshine | |||
|2007-05-31 | |||
|2.6.21 | |||
|2.18 | |||
|- | |||
|[[Fedora 8]] | |||
|Werewolf | |||
|2007-11-08 | |||
|2.6.23 | |||
|2.20 | |||
|- | |||
|[[Fedora 9]] | |||
|Sulphur | |||
|2008-05-13 | |||
|2.6.25 | |||
|2.22 | |||
|- | |||
|[[Fedora 10]] | |||
|Cambridge | |||
|2008-11-25 | |||
|2.6.27 | |||
|2.24 | |||
|- | |||
|[[Fedora 11]] | |||
|Leonidas | |||
|2009-06-09 | |||
|2.6.29 | |||
|2.26 | |||
|- | |||
|[[Fedora 12]] | |||
|Constantine | |||
|2009-11-17 | |||
|2.6.31 | |||
|2.28 | |||
|- | |||
|[[Fedora 13]] | |||
|Goddard | |||
|2010-05-25 | |||
|2.6.33 | |||
|2.30 | |||
|- | |||
|[[Fedora 14]] | |||
|Laughlin | |||
|2010-11-02 | |||
|2.6.35 | |||
|2.32 | |||
|- | |||
|[[Fedora 15]] | |||
|Lovelock | |||
|2011-05-24 | |||
|2.6.38 | |||
|3.0 | |||
|- | |||
|[[Fedora 16]] | |||
|Verne | |||
|2011-11-08 | |||
|3.1 | |||
|3.2 | |||
|- | |||
|[[Fedora 17]] | |||
|Beefy Miracle | |||
|2012-05-29 | |||
|3.3 | |||
|3.4 | |||
|- | |||
|[[Fedora 18]] | |||
|Spherical Cow | |||
|2013-01-15 | |||
|3.6 | |||
|3.6 | |||
|- | |||
|[[Fedora 19]] | |||
|Schrödinger's Cat | |||
|2013-07-02 | |||
|3.9 | |||
|3.8 | |||
|- | |||
|[[Fedora 20]] | |||
|Heisenbug | |||
|2013-12-17 | |||
|3.11 | |||
|3.10 | |||
|- | |||
|[[Fedora 21]] | |||
| | |||
|2014-12-09 | |||
|3.17 | |||
|3.14 | |||
|- | |||
|[[Fedora 22]] | |||
| | |||
|2015-05-26 | |||
|4.0 | |||
|3.16 | |||
|- | |||
|[[Fedora 23]] | |||
| | |||
|2015-11-03 | |||
|4.2 | |||
|3.18 | |||
|- | |||
|[[Fedora 24]] | |||
| | |||
|2016-06-21 | |||
|4.5 | |||
|3.20 | |||
|- | |||
|[[Fedora 25]] | |||
| | |||
|2016-11-22 | |||
|4.8 | |||
|3.22 | |||
|- | |||
|[[Fedora 26]] | |||
| | |||
|2017-07-11 | |||
|4.11 | |||
|3.24 | |||
|- | |||
|[[Fedora 27]] | |||
| | |||
|2017-11-14 | |||
|4.13 | |||
|3.26 | |||
|- | |||
|[[Fedora 28]] | |||
| | |||
|2018-05-01 | |||
|4.16 | |||
|3.28 | |||
|- | |||
|[[Fedora 29]] | |||
| | |||
|2018-10-30 | |||
|4.18 | |||
|3.30 | |||
|- | |||
|[[Fedora 30]]<ref>https://fedoraproject.org/wiki/Releases/30/Schedule</ref> | |||
| | |||
|To be released in 2019-04-30 | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|[[Fedora 31]]<ref>https://fedoraproject.org/wiki/Releases/31/Schedule</ref> | |||
| | |||
|To be released in 2019-10-22 | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|} | |||
==References== | ==References== | ||
[[Category:Linux]] [[Category:Operating systems]] | [[Category:Linux]] [[Category:Operating systems]] |